P21 SM-sarja ja Suomisarja: joukkueet ja runkosarjojen otteluohjelmat
Miehet Akatemia / P21 NGJulkaistu: 31.08.2021 13.28

P21 SM-sarja ja Suomisarja: joukkueet ja runkosarjojen otteluohjelmat

Oilers Miehet Akatemia / P21 NG joukkueen sarjat kaudella 2021-2022 ovat P21 SM-sarja sekä Suomisarja (B-lohko). Runkosarjojen otteluohjelmat on julkaistu.

Oheisista linkeistä löytyy joukkueen kauden 2021-2022 runkosarjan ottelut molemmissa sarjoissa.

P21 SM-sarjassa pelaavat seuraavat joukkueet:

  • Oilers, Espoo
  • Indians, Espoo
  • EräViikingit, Helsinki
  • Hawks, Helsinki
  • Steelers, Hämeenlinna
  • Happee, Jyväskylä
  • LASB, Lahti
  • Nokian KrP, Nokia
  • SPV, Seinäjoki
  • Classic, Tampere
  • TPS, Turku
  • Tiikerit, Vantaa
  • Karhut, Pori
  • OLS, Oulu

Runkosarjan kuusi parasta joukkuetta ja pudotuspelikarsinnasta tulevat kaksi joukkuetta jatkavat puolivälieriin. Nämä joukkueet saavat lisäksi sarjapaikan kaudelle 2022-2023 P21 SM:n ylempään alkusarjaan.

Runkosarjan 7. ja 8. sijoittuneet joukkueet pelaavat pudotuspelikarsinnoissa 1. divisioonan kahden parhaan kanssa paikasta puolivälieriin.

Suoraa putoajaa ei ole, vaan SM-sarjan 13. ja 14. sijoittuneet joukkueet karsivat sarjapaikasta P21 SM:n alemmassa alkusarjassa kaudelle 2022-2023 1. divisioonan pudotuspelien viimeisen vaiheen häviäjiä vastaan.

Suomisarjan B-lohkossa pelaavat seuraavat joukkueet. Oilers pelaa nimellä SBS Kings.

  • Blackbirds, Kerava
  • EV Akatemia, Helsinki
  • FoSu, Forssa
  • GrIFK, Kauniainen
  • HIFK, Helsinki
  • LoSB, Lohja
  • RSS Panthers, Riihimäki
  • SB Vantaa
  • SBS Kings, Espoo
  • SBS Wirmo, Mynämäki
  • SC Wolves, Parainen
  • S.S. Storm, Siuntio
  • VSS, Vihti

Lohkojen sijoille 1.-2. sijoittuneet etenevät Divarikarsintoihin yhdessä Divarin runkosarjan sijoille 11.-12. sijoittuneiden joukkueiden kanssa.

Lohkojen sijoille 9.-10. sijoittuneet karsivat paikastaan Suomisarjaan kaudelle 2022-2023.

Lohkojen sijoille 11.-13. sijoittuneet putoavat 2.divisioonaan kaudelle 2022-2023.