Tyttöjen edustus- ja kilpajoukkueiden valmentajat kaudelle 2024-2025 nimetty
Esport OilersJulkaistu: 28.03.2024 10.00

Tyttöjen edustus- ja kilpajoukkueiden valmentajat kaudelle 2024-2025 nimetty

Esport Oilers on nimennyt tyttöjen edustus- ja kilpajoukkueiden valmentajat kaudelle 2024-2025.

Seuran tyttöjunioritoiminta on kasvanut viimevuosien aikana määrällisesti sekä laadullisesti. Kuluneella kaudella Oilers kasvoikin suurimmaksi nais- ja tyttösalibandytoimintaa järjestäväksi seuraksi lähes 200 harrastajan voimin.

Tulevalla kaudella seurassa otetaan jälleen uusia askeleita, kun ensimmäiset edustusjoukkueet siirtyvät valtakunnallisiin sarjoihin. Kilpailullisesti uuden askeleen myötä seura panostaa valmennukseen lisää fysiikkavalmentaja Mats Almqvistin työpanoksen siirtyessä poikajunioreista merkittävästi tyttöjunioripuolelle.

Vaikka kilpailullinen toiminta nousee voimakkaammin esille, toimintaa organisoidessa ei ole unohdettu kevyemmin määrällisesti tai tavoitteellisesti harrastavia junioreita. Jokaisessa valmennustiimissä on vastuuhenkilöt, jotka huolehtivat eritasoisten peliryhmien toiminnasta sekä pelaajien kehittymisestä.

"Tyttöjunioritoiminnassa on upea henki päällä ja tämä huokuu silmiinpistävästi pelaajista sekä taustahenkilöistä. Seuran tärkeimpiä arvoja on huolehtia kaikilla tasoilla harrastavista jäsenistä tasa-arvoisesti. Tämän arvon pohjalta nais- ja tyttöjuniorivastaava Lasse Heikura onkin pystynyt organisoimaan ensikauden toiminnan palvelemaan kaikkia harrastajia mahdollisimman hyvin, vaikka pelaajamäärät tyttöjunioripuolella tuovat omat haasteet toiminnan organisoimiseen", kertoi urheilutoimenjohtaja Henry Arrhenius

Joukkueiden toiminnasta ja avoimien harjoituksien aikatauluista seura tiedottaa lähiaikoina.

T18
 • Päävalmentaja: Teemu Lepola (NG)
 • Valmentaja: Ilpo Salmu (NG)
 • Valmentaja: Eeva Toivanen (Akatemia)
 • Valmentaja: Tomi Vuorenmäki (Akatemia)
 • Fysiikkavalmentaja: Mats Almqvist
 • Maalivahtivalmentaja: Derek Werner
T16
 • Päävalmentaja: Aki Loikkanen (NG)
 • Valmentaja: Timo Turunen (NG)
 • Valmentaja: Mika Raunio (Akatemia)
 • Valmentaja: Markku Ikkala (NG / Akatemia)
 • Valmentaja: Janette Oksanen (Akatemia)
 • Fysiikkavalmentaja: Mats Almqvist
 • Maalivahtivalmentaja: Derek Werner
T14
 • Päävalmentaja: Tuittu Hottinger (Akatemia)
 • Päävalmentaja: Tuomas Syrjänen (NG)
 • Valmentaja: Mia Eskelinen (NG / Akatemia)
 • Fysiikkavalmentaja: Mats Almqvist
 • Maalivahtivalmentaja: Derek Werner

Esport Oilers ry

2547488-6

c/o Esport Arena

Koivu-Mankkaan tie 5, 02200 Espoo