KrP vs. Oilers 5-4 JA (1-2, 1-1, 2-1, 1-0)
Maalikooste
Tilastot
Ottelun avauserässä Oilers joutui alivoimalle heti toisella peliminuutilla, kun Matias Veikkola lähti istumaan mailaanlyönnistä. KrP-ylivoima ei kuitenkaan tuottanut tulosta, joten peli jatkui maalittomana. Seitsemännellä peliminuutilla Ilari Talvitien veto kimposi KrP-vahti Miro Tuomalan torjunnasta maalin edustalle, ja irtopalloon ensimmäisenä ehtinyt Tuure Ailio pääsi iskemään sarjan avausmaalin. Viittä minuuttia myöhemmin Antti Suomela ampui juoksusta tarkasti takakulmaan, ja siivitti Öljyn kahden maalin johtoon.
Erän lopun lähestyessä nähtiin vastoinkäymisiä, kun Rasmus Kainulaiselle tuomittiin kahden minuutin rangaistus estämisestä. Jäähyn loppupuolella jäähypenkille joutui myös Santeri Lindfors, ja KrP:n ylivoima sai kolmannen mahdollisuuden ottelussa. Kolmas kerta tuottikin tulosta, ja Nico Jonaeson toi KrP:n maalin päähän kahta ja puolta minuuttia ennen ensimmäistä erätaukoa. Erän päättyessä lukemiin 1-2, lähdettiin kohti taukoa Oilersin johdossa.
Toisen erän alussa oli Oilersin vuoro päästä ylivoimalle, kun Miska Mäkiselle tuomittiin kahden minuutin kakku jatkuvasta väärästä pelitavasta. Ylivoima tuotti tulosta, kun Tuomas Iiskola ampui kovaa ja tarkasti ranteelta Oilersin jälleen kahden maalin johtoon. Erän puolivälissä Rasmus Kainulainen lähti toistamiseen jäähylle, ja KrP tuli maalin päähän Mikko Laakson ylivoimamaalilla. Jälleen kerran erän viimeiseksi osumaksi jäi KrP:n ylivoimamaali, ja toisellekin erätauolle lähdettiin Oilersin yhden maalin johtoasemassa.
Kolmannessa erässä Oilers lähti puolustamaan johtoasemaansa, ja puolustus kestikin aina varsinaisen peliajan viimeiselle viidelle minuutille. KrP iski tasoitusmaalinsa upealla syötöllä, kun sisäänlyönnin antanut Nico Jonaeson syötti Oilers-puolustuksen läpi Morics Kruminsille, jonka rannelaukaus tasoitti ottelun. Ajassa 58.39 Krumins toimitti pallon kohti Oilers-maalia, jonka jälkeen Valtteri Viitakoski ja Jesperi Lindfors kamppailivat irtopallosta. Viitakoski onnistui voittamaan kamppailun, ja haki syöttöä takatolpalle. Syöttö kuitenkin kimposi Justus Kainulaisesta sisään, ja KrP pääsi ensimmäistä kertaa johtoasemaan.
KrP:n johtomaalin jälkeen Oilers onnistui voittamaan aloituksen, ja lähti välittömästi hakemaan tasoitusta kuudella kenttäpelaajalla. Tuomas Iiskola onnistui avaussyötössään Matias Veikkolalle, joka käytti palloa Rasmus Kainulaisella. Kainulainen tarjosi pallon takaisin, ja Veikkola ampui Oilersin tasoitusmaalin vain kymmenen sekuntia KrP:n johtomaalista.
Oilersin tasoitusmaalin jälkeen peli rauhoittui, ja edessä oli jatkoerä. Jatkoerän seitsemännellä peliminuutilla Valtteri Viitakoski lähti johtamaan KrP:n vastahyökkäystä, ja Tuomas Iiskola veti Viitakosken kumoon sääntöjen vastaisesti.
Ylivoimaa kului lopulta tasan sekunti, kun vapaalyönnin antanut Joona Rantala syötti Nico Jonaesonille, joka jatkoi pallon lättysyötöllä Oilers-maalin edustalle. Vapaana ollut KrP-hyökkääjä Mikko Laakso napautti pallon ilmasta sisään, ja KrP juhli jatkoaikamaalinsa myötä ensimmäistä otteluvoittoa.
Oilersin kolmannesta maalista vastannut Tuomas Iiskola puntaroi ottelua; ”Oltiin alusta asti hereillä ja uskallettiin pelata, mutta otettiin liikaa bokseja mistä KrP rankaisi aika hyvin.”
”Kuitenkin puolustettiin hyvin ja käännettiin nopeasti, mutta tiistaina täytyy olla tehokkaampi. Tullaan kovaa ja pysytään pois boksista.”